Jan Kaloč – racionalizace ve včelařství

Dne 9.12.2016 proběhla přednáška „Racionalizace ve včelařství“. Přednášející Jan Kaloč včelaří se 150 včelstvy v Malenovicích a v okolí Frýdlantu nad Ostravicí v nadmořské výšce od 540 m.n. m. do 900 m.n.m. Včelaří na uteplených úlech Jana Kolémého s rámkovou mírou 39×24. Na úvodu přednášky jednoznačně vyzvedl kvalitu zmíněných úlů, zejména podstatný rozdíl mezi smrkovým dřevem a dřevem z borovice vejmutovky, které odolává i náročným horským podmínkám pod Lysou Horou, kde Jan Kaloč včely chová.

Upozornil na podstatné rozdíly ve snůškových podmínkách. Většina našich  začínajících včelařů tyto rozdíly chápe zejména z pohledu srovnání snůškových podmínek na jižní Moravě a třeba v Beskydech.  Na základě osobních praktických zkušeností uvedl, že podstatný rozdíl zaznamenal pouze v obci Malenovice a to na stanovištích vzdálených od sebe pouze 400m. Včelaření je tedy skutečně založeno na bedlivém pozorování přírody, kde včelaříme, nikoliv na univerzální metodice, která nám přesně na datum stanoví kdy a jaký máme provést zásah do včelstva.

Jan Kaloč dále zmínil zajímavou zkušenost při použití lisu na ovoce při získávání medu z plástů. Zde jako drobnou nevýhodu uvedl kalnost medu, kterou způsobuje lisovaný vosk. Otázkou je,  zda vzhledem k účinným látkám obsažených ve včelím vosku, nenabývá med spíše na kvalitě.

Rovněž upozornil na technologii při zpracování medu, kdy při použití termokomory ke ztekucování důsledně dbá aby teplota nepřekročila hodnotu kolem 40 °C. Tím zabrání vzniku látky HMF v medu.

Při včelaření Jan Kaloč používá kočovné palety Aleše Pinka, které jak uvedl , přispěly k racionalizaci jeho včelařského provozu. Jan Kaloč se totiž o výše uvedených 150 včelstev stará  sám.